Droga Pacjentko/Drogi Pacjencie, podczas wizyty konsultacyjnej chirurg musi upewnić się, czy Twój stan zdrowia umożliwia przeprowadzenie zabiegu. Będzie też chciał dowiedzieć się, czy otrzymałaś/eś wszelkie informacje dotyczące ryzyka, które niesie za sobą zabieg, oraz czy wiesz, ile będzie trwał w przybliżeniu okres rekonwalescencji. W związku z planowanym zabiegiem usunięcia żylaków odbytu informujemy, że Pacjent powinien przejść następujące badania:
- morfologia krwi
- płytki krwi
- jonogram: sód i potas
- układ krzepnięcia: APTT, INR
- glukoza
- HBS- antygen
- HCV- przeciwciała
- kolonoskopia lub rektoskopia
Przygotowanie przedoperacyjne:
- W przypadku występowania poważnych chorób lub chorób o znaczeniu ogólnoustrojowym wskazana jest konsultacja specjalistyczna oraz wykonanie badań zleconych przez chirurga lub konsultującego specjalistę. Prosimy nie odstawiać leków zaleconych przez lekarza specjalistę na stałe (nadciśnienie, zaburzenia endokrynologiczne, depresja itp.)! Na dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem konieczne jest wstrzymanie się od używania aspiryny i jej pochodnych (polopiryna, polocard, acard).
Dzień przed zabiegiem:
- ostatnim posiłkiem jest obiad
- po obiedzie można jedynie spożywać napoje( nie można spożywać żadnych posiłków, przekąsek, słodyczy, jogurtów itp.)
- o godz. 22.00 przeprowadzamy lewatywę
W dniu zabiegu:
- do godz. 9.00 pijemy wyłącznie wodę lub herbatę niesłodzoną
- po godz. 9.00 nie spożywamy żadnych płynów
- 4 godziny przed zabiegiem wykonujemy ponownie lewatywę
- Konieczne jest dokładne umycie podczas kąpieli operowanej okolicy. Po przyjściu do kliniki w umówionym terminie, w trakcie wizyty chirurg sprawdza wyniki przeprowadzonych badań, a Pacjent świadomie wypełnia: zgodę na zabieg, kartę wywiadu epidemiologicznego i zgodę na znieczulenie miejscowe (wcześniej dokładnie zapoznaje się z treścią dokumentów).
Zabieg:
- po zabiegu zostaje założony opatrunek, chirurg przekazuje zalecenia pooperacyjne oraz ustala termin wizyty kontrolnej
- należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych otrzymanych od chirurga (lekarz nie odpowiada za samowolną zmianę opatrunku); wskazane jest wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (przez kilka dni), unikanie lub znaczne ograniczenie palenia papierosów
- należy pamiętać o ustalonej wizycie kontrolnej