Drogi Pacjencie/Pacjentko! Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, chirurg będzie chciał sprawdzić czy twój stan zdrowia jest dobry, jakie są twoje oczekiwania względem finalnego efektu i czy posiadasz wszelkie informacje dotyczące przybliżonego czasu rekonwalescencji oraz ryzyka, które niesie za sobą zabieg. W związku z planowaną korektą nosa, Pacjent powinien zachować następujące zalecenia:
- Lista niezbędnych badań do wykonania zabiegu: morfologia, płytki krwi, jonogram, układ krzepnięcia (APTT i INR), glukoza, HBS-antygen, HCV-przeciwciała.
- Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Wskazana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego. Prosimy nie odstawiać leków zaleconych przez lekarza na stałe (nadciśnienie, zaburzenia endokrynologiczne, depresja itp.)
- Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań krwi 2 tygodnie przed zabiegiem i dostarczenie ich drogą mailową recepcja.cmb@gmail.com lub osobiście w recepcji Centrum Medycznego Bieńkowski.
- Dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od zażywania aspiryny i wszystkich jej pochodnych tj. Acard, Polocard itd.
- Zaleca się zdjęcie sztucznych rzęs oraz udostępnienie paznokcia palca wskazującego bez lakieru, tipsów lub hybrydy.
- Dzień przed zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną.
- W dniu zabiegu Pacjent stawia się w klinice w umówionym terminie na czczo. Chirurg raz jeszcze omawia z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań. Anestezjolog zbiera wywiad anestezjologiczny (oprócz wyników badań, wskazane jest przyniesienie ze sobą również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń).
- Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił minimum 6 godzin przed zabiegiem, a następnie składa podpisy pod: świadomą zgodą na zabieg, zgodą na znieczulenie, kartą wywiadu epidemiologicznego – po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie Pacjent udaje się wraz z pielęgniarką do swojego pokoju, z którego zostanie przekazany na salę operacyjną, zgodnie z kolejnością planowanych zabiegów w danym dniu. Kolejność zabiegów ustala lekarz.
Po zabiegu, Pacjent zostaje na oddziale 2 doby pod opieką wykwalifikowanego personelu.
- Następnego dnia od operacji, chirurg przeprowadza kontrolę pooperacyjną, zmienia opatrunek.
- Obowiązkowa jest kontrola w 2 dobie od zabiegu – zmiana opatrunków i usunięcie setonów.
- Należy przyjmować zalecone przez chirurga leki przeciwbólowe w razie potrzeby oraz antybiotyki.
- Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania zaleconych wcześniej ustalonych terminów kontrolnych.
- Obowiązkowe jest noszenie opatrunku gipsowego przez okres 9 dni-II kontrola.
- Efekty uboczne:po zabiegu możliwe jest wystąpienie drobnych lokalnych obrzęków i zasinień, które mogą się utrzymywać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, przez dłuższy czas może też występować wrażenie zatkanego nosa, co jest spowodowane obrzękiem błony śluzowej. Może wystąpić przejściowy ból głowy. Problemy z gojeniem się ran są też znacznie większe w przypadku cery tłustej i porowatej (dlatego istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry przed i po zabiegu).
- Pacjent, przez okres 2–3 tygodni po zabiegu powinien ograniczyć uprawianie sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak aerobic, siłownia, fitness, pływanie gry zespołowe oraz unikać schylania się i dźwigania.
- Obowiązkowe jest stosowanie aerozolu do nosa zaleconego przez lekarza przez okres 2–3 tygodni.
- Należy unikać promieni słonecznych i solarium, stosować fotoprotekcję przez okres 8–10 tygodni od zabiegu. Niezastosowanie się do zaleceń grozi bowiem powstaniem nienaturalnej pigmentacji operowanej okolicy. W zimie natomiast należy pamiętać, że nos jest bardziej narażony na odmrożenia.
- Większość Pacjentów może wrócić do pracy po zdjęciu opatrunku gipsowego, czyli po okresie około 2 tygodni.