Jest kilka technik zmniejszania piersi, a podczas wizyty konsultacyjnej chirurg dobiera tę najlepszą, możliwą do wykonania. Jego decyzja uzależniona jest od pierwotnego wyglądu i kondycji piersi pacjentki. Najczęściej stosowane techniki cięcia przy tym zabiegu to:
Zabieg redukcji piersi jest procedurą chirurgiczną, podczas której chirurg wykonuje kilka cięć na skórze piersi, których celem jest wycięcie namiaru tkanki tłuszczowej skóry i gruczołu. Zdarzają się pacjentki, u których zmniejszenie piersi wykonuje się przy pomocy samej liposukcji, czyli usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi. Metoda ta jest możliwa tylko w przypadkach, gdy nie występuje nadmiar wiotkiej skóry i przerost gruczołu piersiowego. Zdarzają się pacjentki, u których redukcję piersi łączy się z wszczepem implantu piersiowego pod gruczoł lub mięsień piersiowy, w celu podniesienia piersi i nadania im lepszego kształtu. Sytuacja taka ma miejsce na życzenie pacjentki lub w wyniku wskazań lekarza. Wiąże się to jednak ze wzrostem ceny zabiegu.
Redukcja piersi niesie za sobą ryzyko i możliwe skutki uboczne takie jak: infekcje, przerost blizny, ból i obrzęk czasowy, trudniejsze gojenie się ran, delikatna asymetria, krwiaki, czasowa zmiana we wrażliwości sutków, zasinienia.
Lista niezbędnych badań:
Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zalecana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego. Prosimy także, by nie odstawiać leków przyjmowanych regularnie (np. w związku z nadciśnieniem, zaburzeniami endokrynologicznymi czy depresją itp.)
Zalecenia szczegółowe: