Centrum Medyczne Bieńkowski

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa znana od wielu lat, a potocznie nazywana botoksem, jest jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Botulina jest najsilniejszą naturalną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Istnieje kilka typów toksyny botulinowej, jednak we współczesnej medycynie wykorzystywana jest tylko jedyna jej postać – neurotoksyna typu A. Zabiegi z użyciem botoksu w naszym centrum wykonywane są tylko przez lekarzy, więc każdy pacjent znajdzie się w bezpiecznych rękach. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od okolicy poddanej ostrzyknięciu i waha się od 20-40min. Podanie botoksu nie jest inwazyjną i bolesną procedurą, pacjent może odczuwać lekkie ukłucia, a w szczególnych przypadkach można zastosować znieczulenie miejscowe, dzięki temu zminimalizujemy dyskomfort towarzyszący zabiegowi. Widoczny efekt spłycenia bruzd widoczny jest po 2-3 dniach od podania botoksu, a działa od 5 do 7 miesięcy. Częstotliwość wykonywania tego typu zabiegu to maksymalnie 2-3 razy w roku w odstępach od 4 do 6 miesięcy.

Botoks a niwelowanie zmarszczek

Botoks wstrzyknięty pod skórę czasowo blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe powodując zmniejszenie siły skurczu poszczególnych mięśni twarzy. Działa jedynie w miejscu podania przez zmniejszenie napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych (kurze łapki, zmarszczki poziome i pionowe na czole, wokół ust) co daje efekt wygładzenia zmarszczek już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych. Dlatego też toksyna botulinowa świetnie się sprawdza w redukcji zmarszczek mimicznych, które są rezultatem nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięsień kurczy się, kiedy dostanie odpowiednio silny sygnał z włókna nerwowego. Jeśli wstrzykniemy w niego botoks, nerw wysyła słabsze impulsy, a to prowadzi do zmniejszenia aktywności mięśnia i w efekcie spłycenia zmarszczki.

Botoks w walce z nadmierną potliwością

Nadmierna potliwość spowodowana jest nadaktywnością gruczołów potowych, które są elementem struktury wydzielania wewnętrznego. Jest to choroba, która częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Pot jest normalną reakcją organizmu na wysiłek fizyczny lub wysoką temperaturę środowiska, ale również na jego wydzielanie wpływają czynniki psychiczne i emocjonalne. Przyczyny nadmiernego pocenia się mogą być różne w zależności od tego, jakie dolegliwości towarzyszą temu zaburzeniu. Wtórna nadmierna potliwość może występować w przypadkach takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, infekcje bakteryjne czy wirusowe, zawał, nowotwór, menopauza. W przypadku pierwotnej nadpotliwości nie ma konkretnych przyczyn, może mieć ona podłoże genetyczne. W takich przypadkach może występować nadmierne pocenie się skóry dłoni, stóp pod pachami, głowy i całego ciała. Botoks skutecznie poraża zakończenia nerwów, będących w styczności z gruczołami, co powoduje ograniczenie wydzielania substancji prowokujących je do wydzielania potu.