Przed przystąpieniem do operacji chirurg dokładnie oczyszcza części ciała, które zostaną poddane zabiegowi, następnie zaznacza miejsca, z których pobrana zostanie tkanka tłuszczowa. Pacjentce podane zostaje znieczulenie, zwykle jest to znieczulenie miejscowe, jednak jeśli zabiegowi poddawany jest większy obszar ciała, może to być znieczulenie ogólne. Chirurg plastyczny wykonuje nacięcie skóry, przez które następnie wprowadzona zostanie kaniula. Nacięcie umiejscowione jest w naturalnym załamaniu skóry, dzięki czemu powstała po zabiegu, niewielka blizna, jest praktycznie niezauważalna. Wprowadzona do organizmu kaniula, czyli bardzo cienka, plastikowa rurka, rozbija nagromadzone złogi tłuszczu, które następnie zostają usunięte z organizmu. Istnieje wiele metod liposukcji, różniących się sposobem uwolnienia komórek tłuszczowych przeznaczonych do usunięcia, do najpopularniejszych należą:
W zależności od wybranej metody usunięcia tkanki tłuszczowej pacjentka spotka się z innymi objawami pooperacyjnymi, czasami zdarza się ból, opuchnięcie, zesztywnienie nóg lub pozbawione czucia, jednak objawy te mijają samoistnie w okresie gojenia.
Po zabiegu przez okres sześciu tygodni należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które nie tylko odpowiednio wymodeluje sylwetkę, lecz również złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę. Przez ten czas należy także unikać wysiłku fizycznego.
Każdy zabieg chirurgii plastycznej niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego istnieją osoby, które nie powinny decydować się na liposukcję ud.