Centrum Medyczne Bieńkowski

Żylaki odbytu – hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu stanowią często wstydliwy i uporczywy problem. Dzieje się to za sprawą guzków krwawniczych, w których dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia, czyli przekrwienia. Prawidłowe guzki krwawnicze, będące fizjologicznym elementem budowy odbytu, powiększają się, a taki stan określa się je mianem hemoroidów. Żylaki odbytu możemy podzielić na wewnętrzne, wywodzące się z górnego splotu żył odbytniczych, i guzki zewnętrzne. Granicą między nimi jest brzeg odbytu. Główną funkcją prawidłowych, nieprzekrwionych guzków, jest uszczelnienie odbytu, co ułatwia pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Przyczyny powstawania hemoroidów są różne, zaczynając od błahych przypadłości czy zachowań codziennych takich jak: siedzący tryb życia, biegi długodystansowe, biegunki czy nawykowe zaparcia, a skończywszy na poważnych problemach zdrowotnych, takich jak: wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych, marskość wątroby czy guzy miednicy małej. Pierwszym najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest świąd, kolejnym ból, który występuje na ogół przy towarzyszącym mu stanie zapalnym, współistniejącej szczelinie odbytu lub zmianach zakrzepowych; możemy również zaobserwować krew w stolcu czy krwawienie odbytu.
Podstawą rozpoznania choroby hemoroidalnej jest wywiad chorobowy, ustalający częstość i obfitość krwawień. Na początku badania chory musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących rozwoju choroby. Lekarz zada na pewno pytanie o ból w okolicy odbytu i rytm wypróżnień. Ważna jest też dieta, którą pacjent dotąd stosował, a także to jak często się wypróżnia, jaki tryb życia prowadzi, itp. Lekarz powinien też obejrzeć odbyt i wykonać badanie per rectum odbytu (ręczne) mające na celu wykluczenie raka. Zwykle obowiązuje również badanie endoskopowe oraz pomiar ciśnienia w kanale odbytu. W zależności od wyników określa się aktualny obraz choroby i zaleca odpowiednie leczenie. W naszym centrum wykonujemy rektoskopię, nie mamy jednak możliwości przeprowadzenia badań endoskopowych.

Rozróżnia się najczęściej cztery stopnie zaawansowania choroby:

I stopień

W pierwszym stopniu zaawansowania choroby guzki czasowo powiększają się, jednak pozostają w kanale odbytu i nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne na zewnątrz. Można je zobaczyć w postaci lekkich wypukłości w kanale odbytu za pomocą rektoskopu/anoskopu. W tym stadium poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują żadnych dolegliwości.

II stopień

W drugim stopniu zaawansowania guzki wypadają na zewnątrz przy oddawaniu stolca, po czym cofają się do środka. Towarzyszą temu dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie. Pacjent ma wrażenie niecałkowitego wypróżnienia, co powoduje dłuższe przebywanie w toalecie, ciągłe parcie, które z kolei zwiększa ból.

III stopień

W w tym stadium chorobowym hemoroidy mają skłonność do wypadania – nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. Zazwyczaj pozostają stale widoczne i wyczuwalne, ale mogą być odprowadzone ręcznie. Hemoroidy III stopnia mogą powodować znaczny ból oraz występowanie krwawienia, świądu i sączenia.

IV stopień

Hemoroidy IV stopnia wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

Leczenie hemoroidów

Medycyna oferuje wiele metod leczenia hemoroidów, a dobór odpowiedniej metody jest uzależniony od nasilenia objawów, czyli stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie choroby, gdy objawy nie są jeszcze nasilone, poprawę przynoszą często ogólne lub miejscowe leki naczyniowe, zmniejszające obrzęk i miejscowy odczyn zapalny. W aptekach dostępnych jest wiele maści i czopków, które uśmierzają ból, łagodzą zapalenie i ułatwiają gojenie się zmian chorobowych we wczesnym ich stadium. W sytuacji, gdy zmiany są bardziej zaawansowane, konieczne jest zabiegowe leczenie hemoroidów. W dużej liczbie przypadków możliwe jest zastosowanie techniki zabiegowego leczenia tej choroby polegającej na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymagają również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenie do operacji nie jest możliwe z innych względów. Jeśli zaobserwowaliście Państwo objawy choroby hemoroidalnej, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty proktologa. Zbyt długi czas prowadzący do zdiagnozowania choroby i brak odpowiedniego leczenia sprawi, że schorzenie będzie się powiększać, powodując poważne dolegliwości bólowe, a w konsekwencji niezbędny okaże się zabieg operacyjny z pobytem w szpitalu.
W Centrum Medycznym Bieńkowski do leczenia hemoroidów stosuje się metodę Barrona, gumkowania, którą dodatkowo łączymy z metodą krioterapii. Krioterapia polega na przyłożeniu zimna, w tym wypadku bezpośrednio na hemoroidy. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego przyrządu. Tak przyłożone zimno, przynosi natychmiastowa ulgę, zmniejsza ból i świąd, hamuje krwawienie. Zabieg trwa około 10–15 min Działa zarówno zarówno na hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Chirurgia ogólna

Żylaki odbytu/ hemoroidy – zabieg w znieczuleniu miejscowym + krótki pobyt1400 zł
Żylaki odbytu/ hemoroidy – zabieg w znieczuleniu ogólnym dożylnym + krótki pobyt2100 zł