wbienkowski.pl

Usuwanie brodawek, tłuszczaków, włókniaków

Znamiona skórne w niektórych przypadkach koniecznie wymagają usunięcia ze względu na ryzyko pojawienia się lub już rozwijania się nowotworu, inne zaś mogą charakteryzować się bolesnością i z tego powodu powinny zostać usunięte. Niektóre znamiona też są usuwane ze względów estetycznych. Brodawki, tłuszczaki, włókniaki w większości nie stanowią zagrożenia dla organizmu, lecz są pacjenci często chcą się ich pozbyć. Zabieg usunięcia brodawek, tłuszczaków czy włókniaków jest szybki, nie jest bolesny i niebezpieczny, więc coraz więcej osób decyduje się na pozbycie się szpecącego znamiona.

Rodzaje znamion

  • Brodawka – jest to stwardniały guzek o nierównej, szorstkiej powierzchni powstały przez wirus brodawczaka ludzkiego. Brodawki mogą być białe, różowe, brązowe lub cieliste, a w ich środku można niekiedy zauważyć czarne drobinki. Zazwyczaj nie powodują bólu, nie licząc brodawek na podeszwach stóp, które mogą sprawiać problemy z chodzeniem.
  • Tłuszczak – niezłośliwy nowotwór, który powstaje z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj nie jest groźny i nie sprawia bólu, jednak po pewnym czasie może urosnąć do całkiem sporych rozmiarów. Tłuszczaka można przesuwać pod skórą,  jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie jest zmieniona. Jest bardziej zwarty od otaczającej go tkanki podskórnej.  Zmiany spotyka się głównie na tułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach.
  • Włókniak – jest łagodnym nowotworem skóry wywodzącym się z tkanki łącznej. Włókniaki można podzielić na włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniak twardy najczęściej powstaje na kończyn górnych i kończynach dolnych. Zwykle częściej występuje u mężczyzn. Przybiera kolor od lekko brązowego do brunatnego. Występuje zazwyczaj pojedynczo. Zaś włókniak miękki ma kolor skóry jest miękki w dotyku, można wcisnąć go palcem w głąb skóry oraz często występuje w grupie.

Chirurgiczne usuwanie brodawek, tłuszczaków i włókniaków nie jest skomplikowanym zabiegiem, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie wiąże się z żadnym bólem. Cała procedura nie trwa dłużej niż 20–30 minut. Pacjent niemal od razu może wrócić do codziennych spraw.

Chirurgia ogólna

Brak wcześniejszych usług do pokazania!