Centrum Medyczne Bieńkowski

Co to jest przepuklina?

Przepukliną określa się uwypuklenie jamy ciała, dokładniej jamy brzusznej, na zewnątrz. Następuje to przez otwór w powłokach, czyli tzw. wrota, które cechują się obniżoną odpornością. Nie jest to zjawisko normalne i naturalne, tylko patologiczne przemieszczenie zawartości jamy brzusznej z właściwego dla niej miejsca poza ścianę brzucha. Zawartość worka przepuklinowego może stanowić jelito albo inny ruchomy narząd znajdujący się wewnątrz brzucha. Najczęściej występuje ona w okolicach pachwin oraz w obrębie blizn pooperacyjnych jako powikłanie po zabiegu. Problem stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przepuklina nigdy się nie cofa i nie zmniejsza, ale w ciągłym czasie postępuje. Następuje to na skutek wysiłku lub kaszlu, czyli codziennych czynności, które są częścią aktywności dnia codziennego. Nie da się zatem jej zatrzymać, a zwyrodnieniu towarzyszą często silne bóle. W sytuacjach szczególnych przepuklina może nawet uwięznąć, co dodatkowo objawia się bólem, zaczerwienieniem i prowadzi często do niedrożności jelit, martwicy odcinka jelita, a w konsekwencji do zapalenia otrzewnej. Dlatego właśnie nie należy zwlekać z operacją, ale poddać się jej jak najszybciej.

Rodzaje przepuklin brzusznych

Istnieje kilka klasyfikacji przepuklin brzusznych, a podstawowy podział uwzględnia miejsce ich powstania. Wyróżnia się zatem przepukliny pachwinowe (najczęstsze, występujące zwłaszcza u mężczyzn), kresy białej (powstające w linii środkowej ciała, a więc między mostkiem a spojeniem łonowym, zazwyczaj powyżej pępka), pępkowe (powstające w okolicy pępka, który jest kolejnym miejscem anatomicznym o niższej wytrzymałości), udowe (najczęściej dotyczą kobiet), w bliźnie pooperacyjnej (może powstać w dowolnym obszarze ściany jamy brzusznej w okolicy blizny po zabiegu operacyjnym, w czasie którego przecięto powięź) oraz dużo rzadziej występujące przepukliny Spiegla (w okolicy bocznego brzegu mięśnia prostego brzucha w obrębie tzw. linii półksiężycowatej). Dużych rozmiarów przepukliny pachwinowe, których zawartość powoduje znaczne wypełnienie worka mosznowego u chorych mężczyzn nazywa się – przepuklinami mosznowymi, a analogiczne przepukliny u kobiet – przepuklinami wargowymi. Przepukliny możemy również podzielić na proste (bezpośrednie) i skośne (pośrednie). Podział ten opiera się na anatomicznej różnicy przebiegu przepukliny w stosunku do kanału pachwinowego i naczyń nadbrzusznych dolnych. Specyficznym rodzajem pooperacyjnej przepukliny w bliźnie są przepukliny okołostomijne. Również w wypadku tych przepuklin jedynym możliwym leczeniem jest leczenie operacyjne.

Przepuklina brzuszna pachwinowa – przyczyny i objawy

Przepuklina jamy brzusznej to poważna dolegliwość, która, nie poddana redukcji, zwykle poważnie zagraża ogólnemu zdrowiu organizmu. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć się operacji niwelującej przepuklinę. Prócz tego, że wywołuje ona silne bóle, stanowi również niebezpieczeństwo dla życia. Jednym z najbardziej narażonych na powstanie przepukliny obszarów (zwłaszcza u mężczyzn) jest pachwina. Wynika to z tego, że w trakcie rozwoju jądra męskie powstające wewnątrz jamy brzusznej przemieszczają się poza jej obręb do worka mosznowego. Proces ten nazywa się zstąpieniem jąder. Inną przyczyną powstawania przepukliny jest zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Dzieje się tak podczas dużego wysiłku, np. podczas podnoszenia dużego ciężaru, kichnięcia, silnego parcia na stolec. Podniesione ciśnienie w jamie brzusznej powoduje, że jelita z większą siłą napierają na ścianę brzucha od wewnątrz. Jeżeli mamy jednocześnie do czynienia z osłabieniem ściany jamy brzusznej, np. w okolicy pierścienia pachwinowego głębokiego, to może dojść do „wepchnięcia się” zawartości brzucha w takie miejsce. Tak właśnie powstaje przepuklina pachwinowa.

Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych. Jest to rodzaj przepukliny, w której narząd lub tkanka tłuszczowa przemieszczają się w nieprawidłowy sposób przez otwory w powłokach jamy brzusznej. Uwypuklenie pachwiny, połączone z bólem i dyskomfortem, mogą wskazywać na przepuklinę. Jednym z symptomów tworzenia się przepukliny jest ból w okolicy pachwiny, odczuwalny po wysiłku fizycznym. Może się on nasilać podczas kaszlu, napinania mięśni brzucha i podnoszenia ciężarów. Objawem schorzenia jest również pojawienie się miękkiego, wyczuwalnego guza, który jest umiejscowiony w pachwinie. Powiększająca się przepuklina staje się widoczna, a ból może promieniować do jądra. Mogą wystąpić również problemy z oddawaniem stolca. W poważnym stadium choroby wzrasta ryzyko uwięzienia fragmentu jelita w utworzonym worku przepuklinowym, w konsekwencji którego powstaje niedrożność przewodu pokarmowego.

Metody leczenia przepuklin

Powstało wiele metod leczenia tych schorzeń, jednak najskuteczniejszym sposobem leczenia przepuklin brzusznych jest operacja. Wśród metod operacyjnych wyróżnia się obecnie: operację klasyczną, operację laparoskopową oraz operację endoskopową przedotrzewnową. Operacja klasyczna, zwana też otwartą, jest do dziś najczęściej wykonywanym zabiegiem naprawczym przepuklin na świecie. Odbywa się w znieczuleniu i polega na przeprowadzeniu nacięcia skóry w okolicy przepukliny, następnie wypreparowaniu worka przepuklinowego z zawartością, ustawienia go w prawidłowym położeniu we wnętrzu jamy brzusznej oraz naprawie ubytku w ścianie jamy brzusznej w celu uniknięcia nawrotów przepukliny. W operacji klasycznej odtworzenie ściany jamy brzusznej może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem różnych materiałów syntetycznych, np. siatek z tworzywa sztucznego lub też bez nich – z wykorzystaniem tkanki własnej pacjenta. Nie ma jednej najdoskonalszej metody klasycznej operacji przepukliny, dlatego też istnieje, zwłaszcza w leczeniu przepuklin pachwinowych, duża liczba metod stosowanych równolegle przez różnych chirurgów. Metody te dają zbliżone wyniki leczenia. W naszym centrum wykonujemy zabiegi metodą klasyczną i laparoskopową, w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Wybór metody jest uzależniony od charakteru schorzenia i decyzji lekarza.

Chirurgia ogólna

Przepukliny pachwinowe – bez materiału syntetycznego w znieczuleniu miejscowym + krótki pobyt3650 zł
Przepukliny pachwinowe – w znieczuleniu miejscowym z użyciem materiału syntetycznego (siatki)4500 zł
Przepukliny pachwinowe – jak wyżej w znieczuleniu ogólnym + siatka + 1 doba pobytu6000 zł
Przepukliny pępkowe – bez materiału syntetycznego w znieczuleniu ogólnym + 1 doba pobytu4500 zł
Przepukliny pępkowe – jak wyżej w znieczuleniu ogólnym + materiał syntetyczny + 1 doba pobytu6000 zł
Wszystkie zabiegi >

Brak następnej usługi do pokazania!