Aparatura obecnie wykorzystywana na rynku, oprócz rotacji i ruchu prostoliniowego, wykorzystuje również ruch nutacyjny (kolisty lub wahadłowy), dzięki czemu można uzyskać jeszcze lepszy efekt rozbijania tkanek tłuszczowych, a tym samym skrócić czas trwania zabiegu. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od zakresu, który obejmuje. Metoda ta dedykowana jest szczególnie do redukcji tkanki tłuszczowej z piersi, pośladków, pleców czy brzucha.
Drogi Pacjencie/Pacjentko! Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, chirurg będzie chciał sprawdzić czy twój stan zdrowia jest dobry, jakie są twoje oczekiwania względem finalnego efektu i czy posiadasz wszelkie informacje dotyczące przybliżonego czasu rekonwalescencji oraz ryzyka, które niesie za sobą zabieg. W związku z planowaną liposukcją, Pacjent powinien zachować następujące zalecenia:
Lista niezbędnych badań:
Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zalecana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego. Prosimy także, by nie odstawiać leków przyjmowanych regularnie (np. w związku z nadciśnieniem, zaburzeniami endokrynologicznymi czy depresją itp.)
W związku z planowanym zabiegiem odsysania tłuszczu Pacjenci powinni przestrzegać następujących zaleceń:
Krwiak – pomimo prawidłowych wyników badań układu krzepnięcia możliwe jest wystąpienie nadmiernego krwawienia w trakcie lub po operacji prowadzącego do powstania krwiaka.
Seroma– nagromadzenie się surowiczo-żółtego płynu, jako następstwo rozpadu tkanki tłuszczowej.
Martwica skóry – w miejscu gojenia się zszytej rany, może dojść do obumarcia tkanek skóry.
Infekcja– wszystkie operacje chirurgiczne powikłane powstaniem krwawienia i krwiaka obarczone są możliwością rozwoju zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi- pomimo postępowania aseptycznego i należytej staranności.
Obrzęk i zasinienie – pojawiają się zawsze, ustępują zwykle po kilku tygodniach od operacji.
Widoczne blizny – są nieuniknione i pozostają do końca życia, ich widoczność można zminimalizować stosując plastry i żele.
Brak zadowolenia z efektu kosmetycznego – medycyna nie jest nauką ścisłą w związku z czym niezależnie od staranności, biegłości i doświadczenia operatora nie jest możliwe zagwarantowanie osiągnięcia ściśle zaplanowanego wyniku operacji. W szczególności dotyczy wyżej wymienionych obszarów ciała.
Omówiono ze mną także możliwość wystąpienia innych następstw nie wymienionych powyżej, także możliwość reoperacji, jeśli będzie taka potrzeba.