Drogi Pacjencie/Pacjentko! Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, chirurg będzie chciał sprawdzić czy twój stan zdrowia jest dobry, jakie są twoje oczekiwania względem finalnego efektu i czy posiadasz wszelkie informacje dotyczące przybliżonego czasu rekonwalescencji oraz ryzyka, które niesie za sobą zabieg. W związku z planowaną liposukcją, Pacjent powinien zachować następujące zalecenia:
- Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań krwi 2 tygodnie przed zabiegiem i dostarczenie ich drogą mailową recepcja.cmb@gmail.com lub osobiście w recepcji Centrum Medycznego Bieńkowski.
- Dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od zażywania aspiryny i wszystkich jej pochodnych tj. Acard, Polocard itd.
- Zaleca się zdjęcie sztucznych rzęs oraz udostępnienie paznokcia palca wskazującego bez lakieru, tipsów lub hybrydy.
- Dzień przed zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną.
- W dniu zabiegu Pacjent stawia się w klinice w umówionym terminie na czczo(bez jedzenia i picia). Chirurg raz jeszcze omawia z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań. Zostaje zebrany wywiad anestezjologiczny (oprócz wyników badań, wskazane jest przyniesienie ze sobą również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń).
- Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił minimum 6 godzin przed zabiegiem, a następnie składa podpisy pod: świadomą zgodą na zabieg, zgodą na znieczulenie, kartą wywiadu epidemiologicznego – po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie Pacjent udaje się wraz z pielęgniarką do swojego pokoju, z którego zostanie przekazany na salę operacyjną, zgodnie z kolejnością planowanych zabiegów w danym dniu. Kolejność zabiegów ustala lekarz.
- płytki krwi,
- morfologia
- jonogram
- układ krzepnięcia (APTT i INR),
- glukoza
- HBS-antygen
- HCV-przeciwciała
- Podwójna próba grupy krwi
Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zalecana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego. Prosimy także, by nie odstawiać leków przyjmowanych regularnie (np. w związku z nadciśnieniem, zaburzeniami endokrynologicznymi czy depresją itp.)
W związku z planowanym zabiegiem odsysania tłuszczu Pacjenci powinni przestrzegać następujących zaleceń:
- Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania zaleconych i wcześniej ustalonych terminów wizyt kontrolnych.
- Pacjent jest zobowiązany do bezwzględnego przestrzegania zaleceń dotyczących noszenia ubrania uciskowego przez cały dzień i całą noc przez 5 tygodni w celu zmniejszenia nasilenia obrzęków. Zaleca się ręczne pranie bielizny uciskowej, w czasie gdy Pacjent jest bez niej zaleca się leżenie.
- Po zabiegu w razie potrzeby Pacjent powinien przyjmować leki zalecone przez chirurga.
- Po zabiegu po okresie 2–3 tyg- Pacjent może podejmować delikatny masaż wibracyjno-drenujący przez ubranie uciskowe.
- Po zabiegu przez okres 2 tygodni- Pacjent powinien ograniczyć wysiłek fizyczny( szczególnie: schylanie się, dźwiganie, intensywne zajęcia, gry zespołowe, siłownia).
- Po zabiegu przez okres 6 miesięcy Pacjenta obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i intensywnego opalania się, zaleca się również stosowanie kremów z silnymi filtrami UV.
- Okres rekonwalescencji jest kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj wynosi około 14 dni.
- Przelot samolotem jest możliwy po 14 dniach od zabiegu.
Krwiak – pomimo prawidłowych wyników badań układu krzepnięcia możliwe jest wystąpienie nadmiernego krwawienia w trakcie lub po operacji prowadzącego do powstania krwiaka.
Seroma – nagromadzenie się surowiczo-żółtego płynu, jako następstwo rozpadu tkanki tłuszczowej.
Martwica skóry – w miejscu gojenia się zszytej rany, może dojść do obumarcia tkanek skóry.
Infekcja – wszystkie operacje chirurgiczne powikłane powstaniem krwawienia i krwiaka obarczone są możliwością rozwoju zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi- pomimo postępowania aseptycznego i należytej staranności.
Obrzęk i zasinienie – pojawiają się zawsze, ustępują zwykle po kilku tygodniach od operacji.
Widoczne blizny – są nieuniknione i pozostają do końca życia, ich widoczność można zminimalizować stosując plastry i żele.
Brak zadowolenia z efektu kosmetycznego –medycyna nie jest nauką ścisłą w związku z czym niezależnie od staranności, biegłości i doświadczenia operatora nie jest możliwe zagwarantowanie osiągnięcia ściśle zaplanowanego wyniku operacji. W szczególności dotyczy wyżej wymienionych obszarów ciała.
Omówiono ze mną także możliwość wystąpienia innych następstw nie wymienionych powyżej, także możliwość reoperacji, jeśli będzie taka potrzeba.