// MODELOWANIE SYLWETKI

Body Jet.

Body-Jet ® to pierwsze na świecie urządzenie, wykorzystujące metodę WAL (water-jet assisted liposuction), które stanowi doskonałą alternatywę dla konwencjonalnej, liposukcji. Zabieg Body Jet charakteryzuje się krótszym okresem rekonwalescencji, z uwagi na mniejszą inwazyjność można odessać większe ilości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, dzięki metodzie Body Jet, możliwa jest reimplantacja tkanki i wykorzystanie jej do modelowania innych partii ciała, czyli lipotransfer np. w okolice biustu, pośladków czy twarzy. Specjalne urządzenie do separacji komórek macierzystych umożliwia zastosowanie tej metody do leczenia innych schorzeń, np. urazów sportowych czy chorób stawów przebiegających z uszkodzeniem chrząstki stawowej.
Body Jet jest doskonałą propozycją dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo i skutecznoś

// Na czym polega liposukcja Body Jet Evo?

Liposukcja Body Jet(WAL)polega na wypłukiwaniu tkanki tłuszczowej specjalnym roztworem, który jest wprowadzany do organizmu za pomocą kaniuli. Roztwór wnika w przestrzeń międzykomórkową i rozluźnia jej strukturę, nie niszcząc przy tym naczyń krwionośnych lub nerwów, które są delikatnie przemieszczane wraz ze strumieniem roztworu i w ten sposób nie doznają uszkodzeń mechanicznych. Podczas zabiegu lekarz, łagodnymi ruchami, uwalnia adipocyty, czyli komórki tłuszczowe przeznaczone do usunięcia. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego i łagodności ruchów lekarza, liposukcja przebiega bez komplikacji. Po wykonaniu zabiegu płyn jest odessany wraz z komórkami tłuszczowymi za pomocą tej samej kaniuli, za pomocą której był on wpompowany. Taki system aplikacji nie powoduje uszkodzeń mechanicznych tkanki, obrzęków oraz krwiaków. Tkanka tłuszczowa dzięki tej metodzie nadaje się do przeszczepów i izolacji komórek macierzystych w celu ich dalszego wykorzystania.

// W jakim znieczuleniu wykonuje się liposukcję Body Jet Evo?

Zabieg Body-Jet® przeprowadzamy jest w naszej Klinice zarówno w znieczuleniu miejscowym techniką tumescent z wykorzystaniem specjalnego urządzenia do znieczulenia miejscowego, tak aby pacjent nie odczuwał bólu podczas zabiegu, jak również w znieczuleniu ogólnym. O rodzaju znieczulenia decyduje specjalista, który będzie wykonywał zabieg. Czynniki, które mają wpływ na rodzaj znieczulenia to m.in. :

 • Rozległość zabiegu. 
 • Ogólny stan zdrowia Pacjenta.
 • Wykonanie jednoczesnego przeszczepu tkanki tłuszczowej w inne okolice.

Drogi Pacjencie/Pacjentko! Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, chirurg będzie chciał sprawdzić czy twój stan zdrowia jest dobry, jakie są twoje oczekiwania względem finalnego efektu i czy posiadasz wszelkie informacje dotyczące przybliżonego czasu rekonwalescencji oraz ryzyka, które niesie za sobą zabieg. W związku z planowaną liposukcją, Pacjent powinien zachować następujące zalecenia:

 • Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań krwi 2 tygodnie przed zabiegiem i dostarczenie ich drogą mailową recepcja.cmb@gmail.com lub osobiście w recepcji Centrum Medycznego Bieńkowski. 
 • Dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od zażywania aspiryny i wszystkich jej pochodnych tj. Acard, Polocard itd. 
 • Zaleca się zdjęcie sztucznych rzęs oraz udostępnienie paznokcia palca wskazującego bez lakieru, tipsów lub hybrydy. 
 • Dzień przed zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną. 
 • W dniu zabiegu Pacjent stawia się w klinice w umówionym terminie na czczo(bez jedzenia i picia). Chirurg raz jeszcze omawia z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań. Zostaje zebrany wywiad anestezjologiczny (oprócz wyników badań, wskazane jest przyniesienie ze sobą również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń). 
 • Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił minimum 6 godzin przed zabiegiem, a następnie składa podpisy pod: świadomą zgodą na zabieg, zgodą na znieczulenie, kartą wywiadu epidemiologicznego – po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie Pacjent udaje się wraz z pielęgniarką do swojego pokoju, z którego zostanie przekazany na salę operacyjną, zgodnie z kolejnością planowanych zabiegów w danym dniu. Kolejność zabiegów ustala lekarz. 
 • płytki krwi, 
 • morfologia
 • jonogram 
 • układ krzepnięcia (APTT i INR), 
 • glukoza 
 • HBS-antygen 
 • HCV-przeciwciała 
 • Podwójna próba grupy krwi 

Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań w przypadku obciążeń zdrowotnych, które mogłyby stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zalecana jest wtedy również konsultacja ze specjalistą i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego. Prosimy także, by nie odstawiać leków przyjmowanych regularnie (np. w związku z nadciśnieniem, zaburzeniami endokrynologicznymi czy depresją itp.)

W związku z planowanym zabiegiem odsysania tłuszczu Pacjenci powinni przestrzegać następujących zaleceń:

 • Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania zaleconych i wcześniej ustalonych terminów wizyt kontrolnych.
 • Pacjent jest zobowiązany do bezwzględnego przestrzegania zaleceń dotyczących noszenia ubrania uciskowego przez cały dzień i całą noc przez 5 tygodni w celu zmniejszenia nasilenia obrzęków. Zaleca się ręczne pranie bielizny uciskowej, w czasie gdy Pacjent jest bez niej zaleca się leżenie.
 • Po zabiegu w razie potrzeby Pacjent powinien przyjmować leki zalecone przez chirurga.
 • Po zabiegu po okresie 2–3 tyg- Pacjent może podejmować delikatny masaż wibracyjno-drenujący przez ubranie uciskowe.
 • Po zabiegu przez okres 2 tygodni- Pacjent powinien ograniczyć wysiłek fizyczny( szczególnie: schylanie się, dźwiganie, intensywne zajęcia, gry zespołowe, siłownia).
 • Po zabiegu przez okres 6 miesięcy Pacjenta obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i intensywnego opalania się, zaleca się również stosowanie kremów z silnymi filtrami UV.
 • Okres rekonwalescencji jest kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj wynosi około 14 dni.
 • Przelot samolotem jest możliwy po 14 dniach od zabiegu. 

Krwiak – pomimo prawidłowych wyników badań układu krzepnięcia możliwe jest wystąpienie nadmiernego krwawienia w trakcie lub po operacji prowadzącego do powstania krwiaka. 

Seroma – nagromadzenie się surowiczo-żółtego płynu, jako następstwo rozpadu tkanki tłuszczowej.

Martwica skóry – w miejscu gojenia się zszytej rany, może dojść do obumarcia tkanek skóry.

Infekcja – wszystkie operacje chirurgiczne powikłane powstaniem krwawienia i krwiaka obarczone są możliwością rozwoju zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi- pomimo postępowania aseptycznego i należytej staranności.

Obrzęk i zasinienie – pojawiają się zawsze, ustępują zwykle po kilku tygodniach od operacji.

Widoczne blizny – są nieuniknione i pozostają do końca życia, ich widoczność można zminimalizować stosując plastry i żele.

Brak zadowolenia z efektu kosmetycznego –medycyna nie jest nauką ścisłą w związku z czym niezależnie od staranności, biegłości i doświadczenia operatora nie jest możliwe zagwarantowanie osiągnięcia ściśle zaplanowanego wyniku operacji. W szczególności dotyczy wyżej wymienionych obszarów ciała.

Omówiono ze mną także możliwość wystąpienia innych następstw nie wymienionych powyżej, także możliwość reoperacji, jeśli będzie taka potrzeba.

Krótszy czas zabiegu

Strumień wody znacznie ułatwia pracę lekarzowi, dzięki czemu zabieg przebiega szybciej, w porównaniu do innych metod liposukcji.

Mniej bólu dla Pacjenta

Otaczające tkanki, nerwy i struktury naczyniowe pozostają niemal całkiem nienaruszone, co zapewnia większe bezpieczeństwo, szybsze leczenie oraz mniej bólu i śladów dla Pacjenta.

Wysoka jakość pobranego tłuszczu

Dzięki temu ,że pobrane komórki tłuszczu nie są zniszczone, istnieje możliwość wykorzystania ich do przeszczepu w inne miejsce i wykonania zabiegu 2w1.