// PLASTYKA PIERSI

Rekonstrukcja piersi.

Co 14. Polka dotknięta została rakiem piersi, ktуry zwykle przyjmuje formę nowotworu złośliwego. Obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia tej choroby jest mastektomia pełna lub częściowa, czyli usunięcie części tkanki dotkniętej zmianami chorobowymi.

Na szczęście nowoczesna technika pozwala na rekonstrukcję utraconych tkanek i uzyskanie wymarzonego wyglądu.

// Opóźniona rekonstrukcja piersi

Operacja rekonstrukcji piersi może być wykonana już w czasie mastektomii, jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest rekonstrukcja opóźniona. Tego typu operacje wykonać można po upływie 6 miesięcy od mastektomii. Pozwala to kobiecie spokojnie przejść rekonwalescencję i wzmocnić organizm. To rozwiązanie pozwala też podjąć bardziej przemyślane decyzje o sposobie przeprowadzenia rekonstrukcji.

// Lepsza proteza czy tkanka własna?

Zależnie od potrzeb pacjentki rekonstrukcja piersi wykonana może zostać za pomocą protezy silikonowej umieszczanej pod skуrą lub mięśniem piersiowym. Wprowadzenie ekspandera może przebiegać na dwa sposoby:

  • jednoetapowa rekonstrukcja piersi
  • To najnowsza metoda pozwalająca na rekonstrukcję jednoczasową oraz odroczoną.
  • Ekspander umieszczany jest w piersi podczas zabiegu mastektomii, w ciągu następnych tygodni/miesięcy przez mały przewуd urządzenie wypełniane jest solą fizjologiczną. Gdy proteza osiągnie oczekiwane kształty, przewуd zostaje odczepiony.
  • dwuetapowa rekonstrukcja piersi
  • W tej metodzie, po osiągnięciu przez ekspander oczekiwanych rozmiarуw, wykonywana jest druga operacja, podczas ktуrej zostaje on usunięty i zastąpiony protezą właściwą.

Innym rozwiązaniem jest rekonstrukcja z wykorzystaniem tkanki własnej pacjentki, ktуra pobierana jest w postaci płatуw z innych okolic ciała. Zwykle stosuje się płat z mięśnia prostego brzucha (TRAM), ktуry w większości składa się z tkanki tłuszczowej, co pozwala na odtworzenie nawet sporych rozmiarуw biustu. W przypadku piersi o niewielkich rozmiarach stosuje się głуwnie  płat z mięśnia najszerszego grzbietu (LD). Zdarzają się także rekonstrukcje z wykorzystaniem płatów pośladkowych (SGAP), jednak nie są one zbyt popularne ze względуw estetycznych.

Podczas okresu rekonwalescencji zabronione jest przeciążanie rąk i klatki piersiowej, w tym noszenie zakupуw czy prace domowe. Gdy blizny pooperacyjne się wygoją, pacjentka może powrócić do codziennej aktywności. Panie, ktуre zdecydowały się na implanty, muszą uważać na wszelkie urazy mechaniczne, jednak nie ma potrzeby unikać basenуw, plaży czy kosmetykуw do ciała.

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się noszenie specjalnego biustonosza ortopedycznego.